KONGRES W OBIEKTYWIE
Organizatorom Europejskiego Kongresu Gospodarczego zależy, by jego przekaz i idee funkcjonowały w publicznej debacie. Służy temu m.in. publikacja "Kongres w obiektywie", pełniąc także ważną funkcję dokumentującą.
Jak wydarzenia globalne, ale też sytuacja gospodarczo-polityczna w naszym kraju wpłynęły na postrzeganie Polski przez inwestorów i fundusze zagraniczne? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla deweloperów biurowych? O tym dyskutowali uczestnicy sesji „Biurowce w Polsce” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
- Fundusze inwestycyjne miały moment zawieszenia, ale dotyczył on nie tyle kwestii czy inwestować, ale jak. Miało na to wpływ m.in. zamieszanie polityczne czy podatkowe. Staraliśmy się uspokajać inwestorów, że to tylko chwilowe – podkreśla Rafał Mazurczak, członek zarządu, dyrektor działu biur, Echo Investment.
Mimo że perspektywy przed polskim rynkiem nieruchomości biurowych są wciąż bardzo dobre, eksperci zauważają możliwe komplikacje. Jednym z problemów są zmiany dotyczące prawa i podatków. Kamil Pakosz z agencji Savills zauważa, że u niektórych inwestorów kupujących budynki biurowe pojawiła się pewna ostrożność, ale nie miało to wpływu na cyfry. - Rok 2016 był rekordowy, w samych biurach zanotowano 40-proc. wzrost wolumenu transakcyjnego. Nie widać odwrotu od Polski. Mimo zmian politycznych, nasz kraj postrzegany jest jako stabilny, gdzie można bezpiecznie lokować kapitał i zarabiać – mówi Kamil Pakosz.
Jak zauważa Arkadiusz Rudzki, Managing Director, Skanska Property Poland, w przeszłości rynek był zdominowany przez niemieckie fundusze, teraz pojawił się nowy kapitał – z Azji, Ameryki Północnej czy Afryki. - Dziś tych źródeł jest więcej – nadmienia.
Organizatorom Europejskiego Kongresu Gospodarczego zależy, by jego przekaz i idee funkcjonowały w publicznej debacie. Służy temu m.in. publikacja "Kongres w obiektywie", pełniąc także ważną funkcję dokumentującą.
Główne atuty merytoryczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego to interesująca tematyka wystąpień oraz atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu - wynika z badania opinii zleconej niezależnej specjalistycznej firmie BCMM.
Kongresowy przekaz staje się na długo częścią publicznej debaty o perspektywach rozwojowych Unii Europejskiej.
Relacje, filmy wideo, galerie zdjęć, prezentacje panelistów oraz retransmisje debat. Wszystko w jednym miejscu!
Bezpieczeństwo i solidarność w energetyce zamiast bezwzględnie lansowanej doktryny. Pogodzenie polityki ochrony klimatu z odnową konkurencyjnego europejskiego przemysłu.