Najważniejsze fakty i liczby - Europejski Kongres Gospodarczy 2017 podsumowany

wnp.pl (Tomasz Elżbieciak) - 05-06-2017

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przyniosła kolejny rekord frekwencyjny oraz wysokie zadowolenie uczestników. Niezmiennie wysoki pozostaje też efekt promocyjny imprezy, a jej organizatorzy zapewniają, że już rozpoczęły się przygotowania do jubileuszowej, 10. odsłony EEC w 2018 r.

Podsumowanie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) było tematem poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Ta największa konferencja biznesowa w Europie Centralnej przyciągnęła w dniach 10-12 maja do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka 9 tys. osób. W tym czasie odbyły się 132 sesje dyskusyjne z udziałem ponad 800 prelegentów.

Równolegle w Spodku w dniach 11-12 maja odbywała się druga edycja wydarzenia towarzyszącego - European Start-up Days (ESD), które zgromadziło 2,5 tys. przedstawicieli młodego biznesu.


Skala sukcesu


Organizatorem EEC jest Grupa PTWP. Jej prezes, Wojciech Kuśpik, podkreślał, że z każdym rokiem Kongres zyskuje większą rangę w skali krajowej, ale także europejskiej i globalnej.

- Pozytywny odbiór i po raz kolejny rekordowa frekwencja utwierdzają nas w przekonaniu, że rozwijamy się w dobrym kierunku - skomentował Kuśpik.

Prezes PTWP zwrócił uwagę na duże efekty promocyjne. Ekwiwalent reklamowy, czyli kwota, jaką należałoby przeznaczyć na reklamy o tej samej powierzchni i czasie antenowym, oszacowana na 3 czerwca przekroczyła już 30 mln zł w przypadku EEC i 5 mln zł dla ESP.

Rekordowa była liczba użytkowników oglądających transmisje z debat EEC i ESD w streamingu live na stronach EEC, wnp.pl i ING - w ciągu trzech dni było ich niemal 375 tys.

Ponadto słuchacze, paneliści i partnerzy, jak co roku, wzięli udział w badaniach satysfakcji, przeprowadzonych przez instytut BCMM - badania marketingowe. Ponad 93 proc. ankietowanych słuchaczy oraz blisko 92 proc. panelistów zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji Kongresu.

- Za rok czeka nas 10. edycja. Już teraz możemy zapowiedzieć, że nie zabraknie nowości oraz innowacji w formule Kongresu, a integracja pomiędzy uczestnikami EEC i ESD będzie jeszcze większa. Ponadto Kongres odbędzie się już w działającej metropolii oraz będzie ważnym testem przed szczytem klimatycznym ONZ - podkreślił prezes Kuśpik.

Prof. Jerzy Buzek, europoseł oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zwrócił uwagę, że w tym roku jednym z wiodących tematów kongresowych debat była przyszłość Unii Europejskiej.

- Rok temu byliśmy jeszcze przed decyzją Wielkiej Brytanii o wyjściu ze struktur UE. Pierwszy raz od ponad 60 lat doszło do sytuacji, w której państwo postanowiło opuścić ten projekt, a nie przyłączyć się do niego - zaznaczył były premier RP.

Prof. Buzek, który pełni też funkcję przewodniczącego Rady Programowej EEC, dodał, że Brexit stawia wiele pytań o przyszłość UE, również z punktu widzenia gospodarki oraz miejsca, które Polska ma zajmować we Wspólnocie.

Ważną rolę podczas debat tradycyjnie zajmowała energetyka, m.in. w związku z udziałem w Kongresie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Maroša Šefčoviča.

Buzek akcentował też coraz większą wagę debat nt. cyfryzacji, sztucznej inteligencji czy gospodarki czasu wolnego, czyli dziedzin, które będą odgrywały coraz większą rolę we współczesnym świecie.

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowej

EEC zmienia Katowice i regionMarcin Krupa, prezydent Katowic, wyraził opinię, że EEC wprowadził całkiem inną jakość myślenia o mieście i jego rozwoju.

- Gdyby nie EEC, to pewnie nie powstałoby Międzynarodowe Centrum Kongresowe, a Katowice nie zostałyby gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r. oraz Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. Te imprezy wprowadzą Katowice do światowej superligi miast kongresowych. EEC to marka, którą należy pielęgnować - powiedział Krupa.

Dodał, że w 2016 r. wydarzenia kongresowe w stolicy woj. śląskiego zgromadziły ok. 760 tys. uczestników - o 180 tys. więcej niż rok wcześniej.

Każdy statystyczny gość tego typu wydarzeń, który zostaje w mieście na co najmniej dwa dni, wydaje w nim ok. 534 zł. Przy jednodniowej wizycie jest to kwota ok. 161 zł. Miasto Katowice szacuje, że w minionym roku goście wydarzeń kongresowych zostawili w stolicy woj. śląskiego ok. 116 mln zł

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, podkreślał, że EEC wpisało się już na stałe w region i również w tegorocznej edycji uczestniczyła liczna delegacja przedstawicieli rządu.

Wieczorek wskazał, że podczas debat mocno akcentowano, że nowoczesne technologie mogą pozwolić Polsce na efektywne i ekologiczne korzystanie z węgla kamiennego oraz rozwój przemysłu.

- Powierzenie organizacji takich wydarzeń jak szczyt klimatyczny ONZ oraz Światowa Konferencja Antydopingowa stanowią dowód na to, że Katowice i region zaczynają coraz więcej znaczyć w świecie - mówił Wieczorek.

Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego, akcentował znaczenie w tegorocznej agendzie EEC tematyki samorządowej, która budziła dużo emocji.

Dla regionu ważnymi tematami były też m.in. walka ze smogiem i niską emisją, a także transformacja gospodarcza związana ze spadkiem znaczenia przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Również z tymi zagadnieniami była związana wizyta Maroša Šefčoviča.

- Chcemy promować podczas EEC nowe oblicze regionu, w którym coraz większe znaczenie ma nowoczesny przemysł, design oraz start-upy. Już teraz myślimy o kolejnej edycji Kongresu - mówił Saługa.

Zobacz także:
Warto było tam być - opinie o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2017

Młodzi mają szanseW EEC po raz kolejny zaangażowany był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Jego studenci po raz trzeci uczestniczyli w projekcie Liderzy Przyszłości, w ramach którego m.in. pomagają w organizacji Kongresu oraz biorą udział w specjalnych wykładach.

Prof. Robert Tomanek, rektor uczelni, poinformował, że w dziewięciu spotkaniach studentów z politykami i ludźmi biznesu, wzięło udział ponad 2 tys. osób.

Szczególną uwagę przyciągnęły wykłady m.in. Zbigniewa Jakubasa, jednego z najbogatszych Polaków, Wadima Tyszkiewicza, prezydenta Nowej Soli oraz Radosława Pyffela, wicedyrektora Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

W projekcie EEC Liderzy Przyszłości uczestniczyła Ewelina Kłoda, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Choć przyznała, że pomoc w organizacji Kongresu była bardzo pracochłonna, to niosła ze sobą dużo satysfakcji z osiągniętych efektów.

Jak zaznaczyła, mając już doświadczenie z tegorocznej edycji zachęca innych studentów do takiej aktywności, która będzie stanowić także atut dla absolwentów uczelni po wejściu na rynek pracy.

Magdalena Wąsik, przedstawiciel start-upu Gradis, podkreślała natomiast, że EEC z ESD to wyjątkowa szansa zarówno dla młodych firm, jak również dla przedsiębiorstw z ugruntowaną pozycją na rynku

- Nasze stoisko odwiedził Maroš Šefčovič, który żywo zainteresował się naszym rozwiązaniem. Ograniczenie zużycia energii i emisji CO2 to jeden z priorytetów UE. Zostaliśmy zaproszeni do dalszych rozmów na temat wdrożenia innowacyjnego projektowania i sterowania oświetleniem ulicznym na terenie całej UE - wskazała Wąsik.

EEC 2017Wśród tematów wiodących znalazły się m.in: nowy pomysł na Europę - przemiany polityczne w Unii; gospodarka po Brexicie oraz prawdopodobieństwo innych exitów; kryzys w postrzeganiu liberalnego kapitalizmu; hierarchia wartości w gospodarce w dobie nowych pokoleń pracowników; IV rewolucja przemysłowa - jak rozwijać przemysł z wykorzystaniem najnowszych technologii i w oparciu o digitalizację; inwestowanie w czasach niestabilności - ryzyko, bariery, odwaga, profity.

W agendzie Kongresu nie zabrakło również sesji poświęconych takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego, jak: finanse, innowacje, technologie i człowiek, energetyka i surowce, górnictwo i hutnictwo, zarządzanie, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, rynek zdrowia, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz globalna współpraca gospodarcza.

W opinii słuchaczy, Kongres pozwala przede wszystkim nawiązywać kontakty użyteczne w pracy i biznesie, a także daje szerszy ogląd trendów i zjawisk gospodarczych pomagający w podejmowaniu decyzji biznesowych. Z kolei paneliści podkreślają dodatkowo znaczenie Kongresu dla prestiżu i wizerunku zaangażowanych w to przedsięwzięcie osób i firm.

Uczestnicy docenili przestrzeń, w jakiej odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, uznając za istotny atut organizacyjny lokalizację imprezy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Spodku. Pozytywnie oceniono komunikację z uczestnikami (przed i w trakcie wydarzenia), system rezerwacji oraz standard sal konferencyjnych.

Europejski Kongres Gospodarczy i European Start-up Days 2017 za pośrednictwem telewizji, prasy, radia i portali internetowych relacjonowało ponad sześciuset sześćdziesięciu dziennikarzy reprezentujących 150 redakcji. W efekcie w polskich mediach powstało blisko 5856 publikacji dotyczących lub wzmiankujących obydwa wydarzenia.

Tomasz Elżbieciak

Zobacz także:
IX Europejski Kongres Gospodarczy w filmowym skrócie

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.