Inwestycje w Europie Centralnej i w Polsce - liczą się infrastruktura i kadry

PropertyNews.pl - 25-07-2018

Ciągłe zmiany w prawie nie sprzyjają inwestowaniu. Wiele musimy zrobić pod kątem lepszej infrastruktury. Jednak wciąż inwestorzy doceniają atrakcyjność Polski i regionu m.in. dostęp do wykwalifikowanej kadry. To główne wnioski z debaty "Inwestycje w Europie Centralnej i w Polsce" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

To temat szalenie ważny dla gospodarki, przedsiębiorców, pracowników, dla całego otoczenia biznesu. Temat, którego wagę trudno przecenić, czyli inwestycje. Spróbujemy zajrzeć w przyszłość inwestycji, co jest potrzebne, aby się rozwijały i czego potrzebują przedsiębiorcy - rozpoczął dyskusję Jacek Pochłopień, redaktor naczelny, Wprost.

Zdaniem prelegentów, Polska jest nadal atrakcyjna dla wielu inwestorów, bo wciąż mamy mocne atuty. Dziś naszą mocną stroną są ludzie, wykwalifikowani pracownicy, zaś wcześniej był to tylko koszt pracy. Jednak, aby utrzymać się na fali wzrastającej czeka nasz kraj i region sporo wyzwań. I to nie tyko tych związanych z infrastrukturą. Aby przyciągnąć inwestorów i niekiedy rozwiać ich obawy musimy postawić na innowacyjną gospodarkę i bardziej przejrzyste oraz konsekwentne prawo.

Jakich inwestycji zaś potrzebuje polska gospodarka? Jak wskazuje Mariusz Samordak, dyrektor, Bank Gospodarstwa Krajowego potrzebujemy inwestycji, które przyniosą transfer technologii i tych w regionach, gdzie widać potrzebę kreowania dobrych jakościowo miejsc pracy. - Nie liczy się też sama liczba nowo otworzonych miejsc pracy, ale jakie są to miejsca pracy. Pracownik zarabiający 10 tys. czy 20 tys., te pieniądze później wyda. Jest to koło zamachowe dla kolejnych miejsc pracy i do dalszego rozwoju regionu - zauważa natomiast Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy, Cordia Management Poland.

Wielowymiarowy ogląd inwestowania w Polsce ma Griffin Real Estate. - Zarządzamy aktywami o łącznej wartości 6 miliardów euro, współpracujemy z wieloma rozmaitymi inwestorami z rynku międzynarodowego. Inwestujemy we wszystkie sektory real estate, ale też w sektory normalnej, operacyjnej gospodarki - podkreśla Maciej Dyjas, partner zarządzający, Griffin Real Estate.

Z punktu widzenia inwestorów Griffin Real Estate atrakcyjny w Polsce jest długoterminowy wzrost i dostępność do wykwalifikowanej kadry. - Kiedyś bardziej liczyła się cena siły roboczej, a dziś talenty i wykształcona kadra - zaznacza Dyjas i dodaje, że to oczywiście w połączeniu z przyzwoitą infrastrukturą. Czytaj więcej

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.